O mnie

Życie z muzyką jest ciekawsze, a my stajemy się lepszymi ludźmi..

Nazywam się Anna Martyniuk-Tofiluk, urodziłam się w 1982 w Białymstoku. Od dzieciństwa moją największą pasją była muzyka. W wieku ośmiu lat rozpoczęłam naukę w szkole muzycznej i był to najlepszy prezent, jaki dostałam od Rodziców.

Strona GraMisie powstała z myślą o nauczycielach i rodzicach, którzy szukają wskazówek i inspiracji dotyczących nauczania gry na pianinie / fortepianie.

Stworzone przeze mnie książki powstały na bazie utworów, które pisałam swoim Uczniom. Chciałam, aby książki inspirowały i zachęcały Najmłodszych do poznawania świata muzyki. To czego uczę i w jaki sposób uczę jest efektem kilkunastu lat doświadczenia i pracy jako nauczyciel, muzyk.

Moje spojrzenie na naukę i muzykę.

W edukacji bardzo cenię sobie prostotę i usystematyzowanie. Teoria i praktyka to dwa nierozłączne elementy, które siebie uzupełniają. Jestem zwolennikiem małych kroków. Nie lubię oceniania, ciągłych konkursów i rywalizacji. Ale jednocześnie nie neguję tych elementów kształcenia muzycznego. Każdy z nas ma wybór.

Uważam, że strach nie jest motywacją, nie uznaję relacji mistrz-uczeń opartej na strachu i źle pojętej „dyscyplinie”. Widziałam wiele osób, które tego doświadczały, po latach szukając radości w tym, co kojarzyło im się tylko ciężką pracą i trudną atmosferą.

Wierzę w systematyczność. U każdego szukam mocnych stron. Nie wszyscy muszą uczyć się grać na pianinie – powinien to być zawsze wybór Dziecka a nie rodzica. Jednocześnie wierzę, że każdy z nas czuje muzykę i do każdego ona przemawia.

Pianino (fortepian) to nie tylko muzyka klasyczna. Uczymy się aby móc doświadczać każdego rodzaju muzyki, który jest bliski naszemu sercu. Pianino (fortepian) to instrument, który odnalazł się niemal w każdym gatunku muzyki. Duży wachlarz możliwości sprawia, że każdy pianista ma szansę odnaleźć swoją własną, indywidualną ścieżkę.

Wykształcenie

Moją pierwszą nauczycielką, która jednocześnie zaszczepiła we mnie wielką miłość do fortepianu i muzyki, była pani Gabriela Podleska. Wspaniały człowiek, nauczyciel z pasją i powołaniem.

Ukończyłam Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie (obecny Uniwersytet Muzyczny) w klasie fortepianu prof. Jerzego Romaniuka i Ramiro Sanjinesa (2007 rok) oraz w klasie kameralistyki prof. Jerzego Marchwińskiego i Iwony Mironiuk (2006 rok).

Umiejętności pedagogiczne i metodyczne zdobyłam w Międzywydziałowym Studium Pedagogicznym UMFC pod kierunkiem wybitnych polskich muzyków i pedagogów.

Jestem absolwentką Podyplomowych Studiów Menedżerskich na Uniwersytecie Warszawskim (2012 rok).

Poza klasyką, zajmuję się improwizacją fortepianową. Interesuje mnie muzyka filmowa, rozrywkowa i jazz.

Prowadzę kanał YouTube skierowany do osób dorosłych, które pasjonują się grą na pianinie i szukają wskazówek do dalszego rozwoju muzycznego.

Doświadczenie pedagogiczne

Moją pasją jest praca z drugim Człowiekiem. Dzięki osobom, z którymi do tej pory mogłam współpracować, ciągle doskonalę się w tym co robię.

Zaczęłam uczyć bardzo wcześnie, mając 20 lat. Nie było to planowane, ale szybko okazało się, że to spontaniczne doświadczenie bardzo mnie zainspirowało. Już wówczas zrozumiałam, że nauczanie może być wielką przygodą i przynosić mnóstwo satysfakcji. W 2004 roku rozpoczęłam pracę z dziećmi i młodzieżą jako nauczyciel fortepianu w Społecznej Szkole Muzycznej I stopnia „Ogrodowa“ w Warszawie, oraz w Przedszkolu Muzycznym prowadzonym przez Fundacją Wspierania Edukacji Artystycznej.

W latach 2008-2016 pracowałam jako nauczyciel fortepianu w Zespole Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II stopnia nr 3 im. G.Bacewicz w Warszawie.

Od 2004 roku prowadzę aktywną działalność pedagogiczną również poza szkołą, tworząc kursy dla Dzieci (GraMisie) oraz dorosłych (AnnaPiano).

Cennym doświadczeniem jest dla mnie współtworzenie grupy MUZYKA ŁĄCZY , z którą od 2014 roku nieprzerwanie występuję na scenie, tworząc Rodzinne Warsztaty Muzyczne oraz koncerty Klasyka Dzieciom, Klasyka Dorosłym. Zagrałyśmy i poprowadziłyśmy ponad dwieście wydarzeń muzycznych. Każde z nich to projekty naszego autorstwa. Lubię kreatywność i niestandardowe podejście do muzyki.

Jak każdy muzyk, mam za sobą szereg doświadczeń scenicznych. Wierzę, że muzyka daje ludziom dużo przyjemności i potrafi być balsamem dla duszy. Lubię być po drugiej stronie i doświadczać muzyki z pozycji słuchacza. Muzyka słuchana na żywo to wyjątkowe emocje.

Konkursy

Na życzenie Uczniów przygotowujemy się i uczestniczymy w konkursach i festiwalach:

– 2005 rok, Konstancin-Jeziorna, III Konkurs Instrumentalny „Taniec jako miniatura muzyczna” (wyróżnienie)
– 2005 rok, Łódź, III Konkurs Pianistyczny im.Emmy Altberg
– 2007 rok, Łowicz, II Festiwal Muzyki Fortepianowej (wyróżnienie)
– 2007 rok, Żyrardów, Konkurs Młodych Pianistów (wyróżnienie)
– 2007 rok, Łomianki, VII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im.J.Zarębskiego (II miejsce)
– 2010 rok, Warszawa, II Międzyszkolny Konkurs Fortepianowy „Miniatura Fortepianowa” (wyróżnienie)
– 2014 rok, Warszawa, VII Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny „Mistrz Klawiatury”
– 2016 rok, Warszawskie Spotkania z Feliksem Rybickim,
– 2017 rok, Warszawa  I Regionalny Konkurs Pianistyczny dla Dzieci i Młodzieży ( II miejsce, III miejsce)

Kursy i szkolenia

Doskonalę swoje umiejętności pedagogiczne uczestnicząc w kursach, warsztatach i szkoleniach:
– „Psychologiczne przygotowanie ucznia do występów publicznych”,  szkolenie prowadzone przez dr Jolantę Welbel, Warszawa, luty 2016 r.
– Regionalne Warsztaty Pianistyczne dla nauczycieli i uczniów klas I-III SM I st, prowadzone przez mgr Marzenę Jasińską-Siudzińską, organizowane przez Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa, maj 2015 r.
– Mistrzowska Szkoła Pedagogiki Fortepianowej dla nauczycieli szkół muzycznych, organizowana przez Podkarpacką Fundację Rozwoju Kultury, Sanok, luty 2014r.
– Seminarium „Kryteria oceniania”, zorganizowane pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej, Warszawa , listopad 2006r.
– VII Letni Kurs Pianistyczny, organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji Artystycznej, Szczecinek, lipiec 2005r.

Dobrego dnia z muzyką!

Anna Martyniuk-Tofiluk


Na górę